Awards and Honors

George Sherrerd III Memorial Award in Electrical and Computer Engineering

George Sherrerd III Memorial Award in Electrical and Computer Engineering is awarded annually to the senior in electrical and computer engineering who, in the opinion of the Electrical and Computer Engineering Faculty, has attained the highest level of scholastic achievement in all subjects and simultaneously has rendered significant service to the School of Engineering and the University at large. The award was established in 1958 by the parents of George Sherrerd III, a graduate of the class of 1955, to recognize outstanding undergraduate scholarship.

  • 2017: Efe Aras

Previous Winners

  • 2016: Chase Malik and Davis Treybig
  • 2015: Kevin Liang and Logan Su
  • 2014: Kushal Seetharam
  • 2013: William Scheideler
  • 2012: Hazal Yuksel
  • 2011: Corinne Horn

The Charles Ernest Seager Memorial Award

The Charles Ernest Seager Memorial Award recognizes the most outstanding undergraduate research projects and presentations as judged by the faculty in Electrical and Computer Engineering as part of the Graduation with Distinction presentation session. The award was established in 1958 by the widow and friends of Charles Ernest Seager, a graduate of the Class of 1955.

  • 2017: Elijah Cole

Previous Winners

  • 2016: Dennis Lynch
  • 2015: Yaqi Zhang
  • 2014: Amay Jhaveri 
  • 2013: Likun (Sam) Xi
  • 2012: Albert Oh
  • 2011: Sabrina Liao and Eric Thorne 

The David Randall Fuller Prize

The David Randall Fuller Prize for Achievement in Electrical and Computer Engineering is presented annually to the graduating senior who has shown the most improvement in academic performance over the first three years.

  • 2017: Alden Harwood  

Previous Winners

  • 2016: Craig Vincent
  • 2015: Ryan Fishel and Alex Morrill
  • 2014: Mark Hoffman
  • 2013: John "Jack" Jamieson III
  • 2012: Leigh Wiegert
  • 2011: Ralph Nathan 

The Charles Rowe Vail Memorial Outstanding Undergraduate Teaching Award

The Charles Rowe Vail Memorial Outstanding Undergraduate Teaching Award, established in 1997 by former students and colleagues of Charles Vail, a graduate of the class of 1937, professor from 1939-1967, and chair of the Department of Electrical Engineering from 1956-1964, recognizes the most outstanding undergraduate teaching assistant in the Department of Electrical and Computer Engineering.

  • 2017: Gautam Chebrolu

Previous Winners

  • 2016: Zachary Bears and Safkat Islam
  • 2015: Xavier de Gunten and Leeviana Gray
  • 2014: Sarah Eade and Tory Lang
  • 2013: Chen Zhao
  • 2012: Albert Oh
  • 2011: Corinne Horn 

The Outstanding Undergraduate Teaching Award

The Outstanding Undergraduate Teaching Award recognizes Teaching Assistants in Electrical and Computer Engineering who have made a significant, sustained contribution to the undergraduate curriculum through excellence as a laboratory or grader teaching assistant. Nominations are based on students’ teaching evaluations and finalists are selected by the department faculty.

Academic Year 2016-2017

  • Gautam Chebrolu '17
  • Udita Delta Ghoshal '17
  • Darshana Jaint '17
  • Michael Kuryshev '18
  • Chin Jie Lim '18
  • Sivaneshwaran Loganathan '17
  • Gabriel Kroch '17
  • Thomas Romano '17
  • Benjamin Xing '17

Fall Teaching Assistant Citation Winners

  • Tom Wu — UG Lab Assistant — "For professional-level work in carrying out undergraduate laboratory assistant duties, most critically in assisting senior capstone design courses."

  • Cassidee Kido — ECE 230L (Grader) — "For dedication and prompt grading, consistently holding office hours, diligence in responding to questions on Piazza, and overall assistance to students in ECE 230L."

  • Katie Gelman — ECE 270L (Grader) — "For stepping up and taking on a lot of grading responsibilities, above and beyond the norm in ECE 270L."

  • Gautam Chebrolu — ECE 280L (Lab) — "For truly exceptional TAing including developing training videos for laboratories, adept leadership of other TAs, and for upgrading laboratories in ECE 280L."

  • Maria Folgueras — ECE 331L (Grader) — "For dedicated service and outstanding performance in carrying out grading, office hours assistance, and help sessions as a teaching assistant in ECE 331L."

Spring Teaching Assistant Citation Winners

  • Alexander Boldt ’18 — ECE 250D (Grader) — “For outstanding dedication and above and beyond effort as a TA amongst many in the large ECE 250D Computer Architecture course at Duke.”
  • Nathaniel Brooke ’19 — ECE 110L (Lab) & ECE 250D (Grader) — “For dedication in ECE 110L Fundamentals of ECE including design and testing of the course robot challenge, coded examples, and thorough lab explanations while also serving as an ECE 250D TA.”
  • Devavrat Dabke ’18 — ECE 350D (Grader & Lab) — “For taking on a leadership role and for performing at the highest levels as a teaching assistant in the ECE 350L Digital Systems course in ECE.”
  • Kimberly Eddleman ’18 — ECE 110L (Grader) — “For excellence as a grader TA in ECE 110L Fundamentals of ECE including thoroughness in scoring and for providing meaningful help and guidance to students.”
  • Udita Delta Ghoshal ’17 — ECE 110L (Lab) — “For dedication, leadership, and organization in ECE 110L Fundamentals of ECE including meticulous lab scoring and care for the students enrolled.”
  • Darshana Jaint ’17 — ECE 110L (Lab) — “For her leadership, organization, and diligence as a TA in ECE 110L Fundamentals of ECE including updated grading guides, lab revisions, and above all care and concern for the students enrolled.”
  • Michael Kuryshev ’18 — ECE 230L (Lab) & 331L (Lab) — “For reliability, dedication, and timeliness in all of his TA duties in both ECE 230L Microelectronics and ECE 331L Integrated Circuits and for demonstrating the utmost maturity and consistency in those roles.”

  • Chin Jie Lim, S'18 — ECE 110L (Lab) & ECE 270L (Lab) — “For consistently high quality work, dedication, and service in support of ECE 110L Fundamentals of ECE  laboratories as well as ECE 270L Electromagnetics labs.”

  • Sivaneshwaran Loganathan, S'17 — ECE 280L (Lab) — “For development, leadership, and creativity in support of ECE 280L Signals and Systems laboratory upgrades as well as students enrolled in labs.”

Previous Winners

  • 2016: Michael Deng ’16, Stephen Hughes ’16, John Lorenz ’16, Zhihao Zhu ’16, Nina Sun ’17, Helen Murphy ’17, Yilun Zhou ’17
  • 2013: Jawad Al-Masannat, Erinn Grigsby, Tory Lang, Will Scheideler, William Tsai, Jennifer Villa, Bryan Yang, Chen Zhao 
  • 2012: John Cuffney, Ethan (Yong Hui) Goh, David Herrig, Alex Mariakakis, Albert Oh, Anna Territo, Andrew Weitz
  • 2011: Corinne Horn, John Ingalls, Niruban Maheswaranathan, Albert Oh, Trevor Reid, Oriana Wen