Undergrad Awards and Honors

George Sherrerd III Memorial Award

Awarded annually to the senior with the highest scholastic achievement

George Sherrerd IIIAwarded each year to the senior who, in the opinion of ECE faculty, attained the highest level of scholastic achievement in all subjects and simultaneously rendered significant service to the Pratt School of Engineering and Duke University

The award was established in 1958 by the parents of George Sherrerd III, a graduate of the Class of 1955, to recognize outstanding undergraduate scholarship.

Class of 2020

Feroze Kamal Mohideen

Junyu Liang

Recent Winners

  • 2019: Nathaniel Emerson Brooke
  • 2018: Jihane Bettahi and Edwin Bodge
  • 2017: Efe Aras
  • 2016: Chase Malik and Davis Treybig
  • 2015: Kevin Liang and Logan Su
  • 2014: Kushal Seetharam
  • 2013: William Scheideler
  • 2012: Hazal Yuksel
  • 2011: Corinne Horn

Charles Ernest Seager Memorial Award

Recognizes outstanding undergraduate research

Charles Ernest SeagerRecognizes the most outstanding undergraduate research projects and presentations, as judged by the faculty, as part of the year's Graduation with Departmental Distinction presentation sessions.

The award was established in 1958 by the widow and friends of Charles Ernest Seager, a graduate of the Class of 1955.

Class of 2020

Samantha Rebecca Archer

Siyuan Chen

Recent Winners

  • 2019: Madeline Fitch Briere and Madhavi Rajiv
  • 2018: Aditya Srinivasan and James Doherty
  • 2017: Elijah Cole
  • 2016: Dennis Lynch
  • 2015: Yaqi Zhang
  • 2014: Amay Jhaveri 
  • 2013: Likun (Sam) Xi
  • 2012: Albert Oh
  • 2011: Sabrina Liao and Eric Thorne 

David Randall Fuller Prize

Presented to the senior who has shown the most academic improvement

The Fuller Prize for Achievement in ECE was established by J. Peyton Fuller IV T'54 in recognition of his son, David Randall Fuller E'87. It was first awarded in 1992.

Class of 2020

Joshua Robert France

Aditya Mathur

Recent Winners

  • 2019: Michael Todd Scruggs
  • 2018: David Bi
  • 2017: Alden Harwood
  • 2016: Craig Vincent
  • 2015: Ryan Fishel and Alex Morrill
  • 2014: Mark Hoffman
  • 2013: John "Jack" Jamieson III
  • 2012: Leigh Wiegert
  • 2011: Ralph Nathan

Charles Rowe Vail Memorial Outstanding Undergraduate Teaching Award

Recognizes the most outstanding undergraduate teaching assistant

Charles Rowe Vail

Created in 1997 by former students and colleagues of Charles Rowe Vail E'37—Duke alum, professor (1939-1967), and chair of Electrical & Computer Engineering (1956-1964).

Class of 2020

Kerry Marguerite Castor

Grant Ethan Mak

Recent Winners

  • 2019: Chance Robert Taylor Fleeting
  • 2018: Michael Kuryshev
  • 2017: Gautam Chebrolu
  • 2016: Zachary Bears and Safkat Islam
  • 2015: Xavier de Gunten and Leeviana Gray
  • 2014: Sarah Eade and Tory Lang
  • 2013: Chen Zhao
  • 2012: Albert Oh
  • 2011: Corinne Horn

Outstanding Undergraduate Teaching Assistant Award

Recognizes outstanding teaching assistants

Awarded to teaching assistants who have made significant, sustained contributions to the undergraduate curriculum through excellence as laboratory assistant or grader. 

Nominations are based on student evaluations. Finalists are selected by ECE faculty.

Recent Winners

2019-2020

  • Elizabeth Bartusiak '21
  • Kerry Castor '20
  • Joseph DeChicchis '20
  • Anshuman Dwibhashi '21
  • Mary Stuart Elder '20
  • Jack Ellwood '21
  • Patrick Liu '20
  • Grant Mak '20
  • Kyle Newman '20
  • Joanne Zheng '20

2018-2019

  • Joseph DiChicchis '20
  • Alexander Culbert '19
  • Kyle Finke '19
  • Chance Fleeting '19
  • Elizabeth Pharis '19

 

2017-2018

    • Jocelyn Corey '18
    • Chance Fleeting '19
    • Michael Kuryshev '18
    • Shuzhou Li '18
    • Chin Jie Lim '18

2016-2017

  • Gautam Chebrolu '17
  • Udita Delta Ghoshal '17
  • Darshana Jaint '17
  • Michael Kuryshev '18
  • Chin Jie Lim '18
  • Sivaneshwaran Loganathan '17
  • Gabriel Kroch '17
  • Thomas Romano '17
  • Benjamin Xing '17

2015-2016

  • Zach Bears '16
  • Safkat Islam '16
  • Michael Deng '16
  • Stephen Hughes '16
  • John Lorenz '16
  • Zhihao Zhu '16
  • Nina Sun '17
  • Helen Murphy '17
  • Yilun Zhou '17

2014-2015

  • John Bralich '15
  • Greg Canal '15
  • Brett Fox '15
  • Leeviana Gray '15
  • Xavier de Gunten '15
  • Minhazul Islam '15
  • Karmyn McKnight '15
  • Graham Miller '15
  • David Spruill '15

2013-2014

  • Abhishek Balakr '14
  • Sarah Eade '14
  • Leeviana Gray '15
  • Xavier de Gunten '15
  • Tory Lang '14
  • Nathan Li '14
  • Helio Lui '14
  • Bryan Yang '14
  • Alex Zhu '15

2012-2013

  • Jawad Al-Masannat
  • Erinn Grigsby
  • Tory Lang
  • Will Scheideler
  • William Tsai
  • Jennifer Villa
  • Bryan Yang
  • Chen Zhao

2011-2012

  • John Cuffney
  • Ethan (Yong Hui) Goh
  • David Herrig
  • Alex Mariakakis
  • Albert Oh
  • Anna Territo
  • Andrew Weitz

2010-2011

  • Corinne Horn
  • John Ingalls
  • Niruban Maheswaranathan
  • Albert Oh
  • Trevor Reid
  • Oriana Wen

Teaching Assistant Citations

Spring 2020

  • Wendy Dong '21 - ECE 110L  - "For exceptional performance in all aspects as a teaching assistant supporting student learning in the Fundamentals of ECE course."
  • Kyra Chan '22 - ECE 110L  - "For exceptional performance in all aspects as a teaching assistant supporting student learning in the Fundamentals of ECE course."
  • Evelyn Putri '21 - ECE 110L  - "For exceptional performance in all aspects as a teaching assistant supporting student learning in the Fundamentals of ECE course."
  • August Ning '20 - ECE 110L  - "For exceptional commitment, dedication, and service to student learning as a teaching assistant in the Fundamentals of ECE course."
  • Grant Mak '20 - ECE 110L  - "For excellence, leadership, and dedication to teaching in the Fundamental of ECE course."
  • Frank Tang '22 - ECE 110L  - "For stand out performance as a laboratory teaching assistant in the Fundamentals of ECE course demonstating dedication to student learning."
  • Thomas Owens '22 - ECE 110L - "For truly excelling as an Fundamentals of ECE TA in helping students and providing high quality lab instruction."
  • Patrick Liu '21 - ECE 110L - "For excellence and dedication to teaching in the Fundamental of ECE course."
  • Kerry Castor '20 - ECE 110L - "For exceptional ingenuity, instruction, integrity, and forethought in the leadership and execution of Fundamentals of ECE laboratories."
  • Kyle Newman '20 - ECE 110L - "For extensive support, knowledge, and care as a laboratory teaching assistant in both the Fundamentals of ECE and Microelectronic Devices and Circuits courses."
  • Tinatin Gergaia '22 - ECE 110L - "For exceptional helpfulness and dedication to student learning as a laboratory teaching assistant in the Fundamentals of ECE course."
  • Samuel Rabinowitz '21 - ECE 110L - "For exceptional thoughfulness and thoroughness in the implementation of and enhancements to laboratory education in the Fundamentals of ECE course."
  • Maverick Chung '22 - ECE 110L - "For knowledge, approachability, and helpfulness in the instruction of labs in the Fundamentals of ECE course."
  • Christopher Shin '21 - ECE 230L - "For above and beyond performance as a teaching assistant in the Microelectronic Devices and Circuits course demonstrating overall excellence and a high level of responsibility."
  • Joanne Zheng '20 - ECE 230L - "For a dedicated, thorough, and all around great job as a Microelectronic Devices and Circuits laboratory teaching assistant."
  • Kyle Newman '20 - ECE 230L - "For extensive support, knowledge, and care as a laboratory teaching assistant in both the Fundamentals of ECE and Microelectronic Devices and Circuits course."
  • Elizabeth Bartusiak '21 - ECE 250D - "For demonstrated leadership in support of students and course teaching in Computer Architecture."
  • Anna Go '21 - ECE 250D - "For actively engaging students as a TA in Computer Architecture and for being an essential contributor to course instruction."
  • Joanna Li '20 - ECE 250D - "For actively engaging students as a TA in Computer Architecture and for being an essential contributor to course instruction."
  • Thomas Butler '22 - ECE 250D - "For actively engaging students as a TA in Computer Architecture and for being an essential contributor to course instruction."
  • Joseph DeChicchis '20 - ECE 250D - "For continued excellence and demonstrated leadership in the Computer Architecture course."
  • Anshuman Dwibhashi '21 - ECE 250D - "For consistently providing comprehensive answers to questions and for helping students overall in the Computer Architecture course."
  • Jack Ellwood '21 - ECE 250D - "For actively engaging students as a TA in Computer Architecture and for being an essential contributor to course instruction."
  • Nathaniel Choe '21 - ECE 250D & ECE 350L - "For actively engaging students as a TA in digital and computer systems courses and for being an essential contributor to course instruction."
  • Hye Sung (Charlotte) Roh '20 - ECE 280L - "For continued leadership and effective instruction in the Signals & Systems course."
  • Alexander Shang '20 - ECE 280L - "For demonstrating leadership and dedication to the Signals & Systems course."
  • Estelle He '22 - ECE 331L - "For excellence as a teaching assistant in the Fundamentals of Microelectronic Circuits course."
  • Mary Stuart Elder'20 - ECE 350L - "For indispensable leadership and expert effort and acumen in the planning, coordination, and masterful execution of the overall vision and pedagogical mission of ECE 350L Digital Systems during a unique time of remote and online education where much of the course content necessarily had to be revamped and revised."

Fall 2019

  • Kerry Castor '20 - ECE 110L - "For exceptional instruction, attentiveness, and leadership in Fundamentals of ECE laboratories, making it a premier foundational experience for students in ECE."
  • Patrick Liu '21 - ECE 110L - "For exhibiting overall excellent as a laboratory TA in Fundamentalsof ECE."
  • Samantha Whitt'21 - ECE 110L - "For thoroughness, care, and forethought in the preparation and execution of Fundamentals of ECE laboratories."
  • Kyle Newman '20 - ECE 110L - "For superior knowledge, enthusiasm, and care for student learning in the Fundamentals of ECE laboratory."
  • Grant Mak '20 - ECE 110L - "For dedication, leadership, and administration of the Fundamentals of ECE laboratories."
  • Joanne Zheng '20 - ECE 230L - "For leadership, knowledge, care, and instruction in the MicroelectronicDevices & Circuits laboratory."
  • Januario Carreiro '21 - ECE 230L - "For excellence as a laboratory TA and for lab development and improvement in Microelectronic Devices & Circuits."
  • Elizabeth Bartusiak '21 - ECE 250D - "For being an inspiring, patient, and effective TA in the Computer Architecture course."
  • Joseph DeChicchis '20 - ECE 250D - "For leadership, enthusiasm, organization, and a commitment to student learning in support of the Computer Architecture course."
  • Anshuman Dwibhashi '21 - ECE 250D - "For a phenomenal work ethic, commitment, and dedication to student achievement in the Computer Architecture course."
  • Jack Ellwood '21 - ECE 250D - "For consistently providing comprehensive answers to questions and for helping students overall in the Computer Architecture course."
  • Samuel Thompson '22 - ECE 250D - "For consistently being an encouraging teacher and assistant to students in the Computer Architecture course."
  • Charlotte Roh '20 - ECE 280L - "For leadership, course instruction, organization, and dedication to the hands-on learning of students in the Introduction to Signals & Systems cousre."
  • Alexander Shang '20 - ECE 280L - "For unique leadership and knowledge in the pursuit of excellence in the Introduction to Signals & Systems course."
  • Mary Stuart Elder '20 - ECE 350L - "For outstanding organization, management, and mentoring of students in the design and development of digital circuits."
  • Katelyn Hefter '20 - ECE 381 - “For excellence in explaining challenging concepts, providing helpful feedback, and sharing enthusiasm for signal processing in Fundamentals of Digital Signal Processing.”
  • Carolyn Blumberg '20 - ECE 564 - "For diligence, teaching, assistance of students, and faculty support in the Mobile Applications Development course."

Spring 2019

  • Philjae Chang '21 - ECE 110L (Grader) - "For exceptional work and care for students in the Fundamentals of Electrical and Computer Engineering course as a teaching assistant."
  • Evelyn Putri '21 - ECE 110L (Grader) - "For ensuring high quality feedback and for seeking ways to truly reach students as a teaching assistant in the Fundamentals of Electrical and Computer Engineering course."
  • Grant Mak '20 - ECE 110L - "For dedication, enthusiasm, technical capability, and care of students in the hands-on laboratory portion of the Fundamentals of Electrical and Computer Engineering course."
  • Kerry Castor '20 - ECE 110L9 - "For commitment, help, and thoroughness in ensuring the success of students and the laboratory experience in the Fundamentals of Electrical and Computer Engineering course."
  • Kyle Newman '20 - ECE 110L9 - "For skill, knowledge, and guidance in carrying out the duties of a laboratory teaching assistant in the Fundamentals of Electrical and Computer Engineering course."
  • Alexander Culbert '19 - ECE 230L9 - "For leadership in instruction and ensuring the success of students and fellow teaching assistants in the Microelectronic Devices and Circuits course."
  • Joanne Zheng '20 - ECE 230L9 - "For excellence in teaching, providing both knowledge and mentoring to students as a laboratory teaching assistant in the Microelectronic Devices and Circuits course."
  • Joseph DeChicchis '20 - ECE 230L9 - "For superior knowledge, skill, dedication, and technical aptitude as a teaching assistant in the Computer Architecture course."
  • Chance Fleeting '19 - ECE 280L - "For unparalleled dedication, knowledge, approachability, and superior instruction as the lead teaching assistant in the Introduction to Signals and Systems course."
  • Charlotte Roh '20 - ECE 280L9 - "For engagement, commitment, and effective instruction as a laboratory teaching assistant in the Introduction to Signals and Systems course."
  • Elizabeth Pharis '19 - ECE 280L9 - "For professionalism, dedication, and facilitating student learning in the Digital Systems course."
  • Kyle Finke '19 - ECE 280L9 - "For professionalism, leadership, fairness, and care of students in the Digital Systems course."

Fall 2018

  • Avlani Manav '19 - ECE 110L9 - "For leadership and contributions to the laboratory experience in the Fundamentals of Electrical and Computer Engineering course."
  • Alexander Culbert '19 - ECE 230L - "For significant and new laboratory contributions, including lab revisions and novel experiments, in the Microelectronic Devices and Circuits course."
  • Caroline Potts '20 - ECE 280L9 - "For thoroughness, dedication, and exceptional student support and care in all aspects of the Signals and Systems course."
  • Chance Fleeting '19 - ECE 280L9 - "For second-to-none organizational leadership, dedication to student learning, support of faculty, and above and beyond effort to ensure an amazing experience for all involved in the Signals and Systems course."
  • Kyle Finke '19 - ECE 350L - "For extreme professionalism, fairness, and care of students as well as leadership and planning in the advanced Digital Systems course."
  • Elizabeth Pharis '19 - ECE 350L - "For dedication, organization, and facilitating student learnin in the Digital Systems course."
  • Madhavi Rajiv '19 - ECE 381 - "For truly high quality and consistent assistance of students in the Digital Signal Processing course."
  • Joseph DeChicchis '20 - ECE 250D - "For exceptionally dedicated support for students in the Computer Architecture course through extraordinary leadership, thoughtfulness, and persistance enabling students and supporting faculty in the course."
  • Austin Carter '20 - ECE 250D - "For above and beyond student support during both recitations and office hours in the Computer Architecture course."
  • Katherine Van Dyk '19 - ECE 250D - "For exceptional student support beyond the standard in ensuring the success of students in the Computer Architecture course."

Recent Citations

Fall 2017

  • Diana Arguijo-Mendoza '18 — ECE 350L — "For overall excellence, consistency, and professionalism as a TA demonstrating concern for students’ progress in the ECE 350L Digital Systems course."
  • Jocelyn Corey '18 — ECE 280L — "For demonstrating leadership, organization, independence, and thoroughness as an ECE 280L Introduction to Signals & Systems laboratory TA."
  • James Doherty '18 — ECE 331L (Grader) — "For performance as a TA at the highest level including office hours, grading, and overall student assistance in the ECE 331L Fundamentals of Microelectronic Circuits course."
  • Chance Fleeting '19 — ECE 280L — "For consistently extending himself for the benefit of students and for being reliable, timely, and responsive as an ECE 280L Introduction to Signals & Systems TA."
  • Sujay Garlanka '19 — ECE 230L (Grader) — "For stand-out performance, reliability, timeliness, fairness, and dedication to the student learning experience as an ECE 230L Microelectronic Devices & Circuits TA."
  • Vishnu Gottiparthy '19 — ECE 280L (Grader) — "For consistently being prepared, exhibiting the utmost patience, concern, and going the extra mile for student learning as an ECE 280L Introduction to Signals & Systems TA."
  • Michael Kuryshev '18 — ECE 230L & ECE 331L — "For excellent leadership, knowledge, and coordination of laboratory instruction in both the ECE 230L Microelectronic Devices & Circuits course and the ECE 331L Fundamentals of Microelectronic Circuits course."
  • Suzhou Li '18 — ECE 280L — "For reliability, fair and thorough coordination efforts, and general concern for student progress and learning as an ECE 280L Introduction to Signals & Systems TA."
  • Matthew Wu '18 — ECE 280L (Grader) — "For dedication, reliability, and excellent overall performance as an ECE 280L Introduction to Signals & Systems TA."

Spring 2018

  • Manav Avlani '19 — ECE 250D (Lecture) — “For exceptional effort that went beyond the norm in assisting with the course Computer Architecture.”
  • Nathaniel Brooke '19 — ECE 110L — “For demonstrating the utmost competency and dedication in helping students learn the hands-on aspects of the Fundamentals of Electrical and Computer Engineering course.”
  • Jocelyn Corey '18 — ECE 280L — “For dedication toward student progress as well as consistent leadership, organization, and attention to detail in the laboratory component of the Introductory Signals and Systems course.”
  • Chance Fleeting '19 — ECE 280L (Lecture)—“For truly exemplifying the dedication, care, and attention desired in a teaching assistant for the course Introductory Signals and Systems.”
  • Claire Fu '20 — ECE 110L (Lecture) — “For providing consistently clarifying feedback for students, and for meticulousness and enthusiasm as a Fundamentals of Electrical and Computer Engineering teaching assistant.”
  • Benjamin Jackson '19 — ECE 230L (Lecture) — “For overall excellence as a Microelectronic Devices and Circuits course teaching assistant.”
  • Michael Kuryshev '18 — ECE 331L — “For leadership, knowledge, dedication, and significant contributions to the advanced upper-level course Introduction to Integrated Circuits.”
  • Suzhou Li '18 — ECE 280L — “For consistency and dedication as a stand out teaching assistant in the laboratory portion of the Introductory Signals and Systems course.”
  • Chin Jie Lim '18 — ECE 110L — “For stand out performance which truly went above and beyond as a Fundamentals of Electrical and Computer Engineering teaching assistant both through a dedication to student learning in the laboratory and by contributing significantly to the overall laboratory experience in the course.”
  • Katherine Van Dyk '19 — ECE 250D (Lecture) — “For demonstrating excellent as a teaching assistant who cares about students success and goes the distance in helping them understand course information.”
  • Stephen Xu '19 — ECE 230L — “For overall capability, support, and helpfulness in the laboratory for the course Microelectronic Devices and Circuits.”
  • Mason Zhang '19 — ECE 230L — “For being exceptional in every effort put forth for the Microelectronic Devices and Circuits course including student assistance, knowledge of course material, and effective time management.”

Fall 2016

  • Tom Wu — UG Lab Assistant — "For professional-level work in carrying out undergraduate laboratory assistant duties, most critically in assisting senior capstone design courses."

  • Cassidee Kido — ECE 230L (Grader) — "For dedication and prompt grading, consistently holding office hours, diligence in responding to questions on Piazza, and overall assistance to students in ECE 230L."

  • Katie Gelman — ECE 270L (Grader) — "For stepping up and taking on a lot of grading responsibilities, above and beyond the norm in ECE 270L."

  • Gautam Chebrolu — ECE 280L — "For truly exceptional TAing including developing training videos for laboratories, adept leadership of other TAs, and for upgrading laboratories in ECE 280L."

  • Maria Folgueras — ECE 331L (Grader) — "For dedicated service and outstanding performance in carrying out grading, office hours assistance, and help sessions as a teaching assistant in ECE 331L."

Spring 2017

  • Alexander Boldt ’18 — ECE 250D (Grader) — “For outstanding dedication and above and beyond effort as a TA amongst many in the large ECE 250D Computer Architecture course at Duke.”
  • Nathaniel Brooke ’19 — ECE 110L & ECE 250D (Grader) — “For dedication in ECE 110L Fundamentals of ECE including design and testing of the course robot challenge, coded examples, and thorough lab explanations while also serving as an ECE 250D TA.”
  • Devavrat Dabke ’18 — ECE 350D (Grader & Lab) — “For taking on a leadership role and for performing at the highest levels as a teaching assistant in the ECE 350L Digital Systems course in ECE.”
  • Kimberly Eddleman ’18 — ECE 110L (Grader) — “For excellence as a grader TA in ECE 110L Fundamentals of ECE including thoroughness in scoring and for providing meaningful help and guidance to students.”
  • Udita Delta Ghoshal ’17 — ECE 110L — “For dedication, leadership, and organization in ECE 110L Fundamentals of ECE including meticulous lab scoring and care for the students enrolled.”
  • Darshana Jaint ’17 — ECE 110L — “For her leadership, organization, and diligence as a TA in ECE 110L Fundamentals of ECE including updated grading guides, lab revisions, and above all care and concern for the students enrolled.”
  • Michael Kuryshev ’18 — ECE 230L & 331L — “For reliability, dedication, and timeliness in all of his TA duties in both ECE 230L Microelectronics and ECE 331L Integrated Circuits and for demonstrating the utmost maturity and consistency in those roles.”

  • Chin Jie Lim, S'18 — ECE 110L & ECE 270L — “For consistently high-quality work, dedication, and service in support of ECE 110L Fundamentals of ECE  laboratories as well as ECE 270L Electromagnetics labs.”

  • Sivaneshwaran Loganathan, S'17 — ECE 280L — “For development, leadership, and creativity in support of ECE 280L Signals and Systems laboratory upgrades as well as students enrolled in labs.”